Pire Nasıl Bulaşır

Pire yapı bakımından bakıldığında yanlardan basık bir vücut yapısı vardır. Boyutları 3 mm ile 10 mm arasında değişen türüne ve yaşadığı bölgeye göre boyları ve renkleri farklılık göstermektedir.

Bilinen çeşitleri kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi, toz piresi, su piresi ve bitki piresidir. Bu pire çeşitlerinden çoğu insandan canlıya ya da hayvandan insana geçiş yapabilmektedir. Bu da oldukça zararlı ve tehlikelidir.

Pire bulunduğu canlının üzerinde kanlarını emerek beslenir. Ve bu beslenme döneminde bulunduğu canlıda ne kadar hastalık varsa bunları kapar daha sonrasında yumurta bırakarak başka canlıya geçer bu canlıda da kan ile besleneceği için diğer canlıdan aldığı virüsleri bu canlıya bulaştıracaktır.

Pire nasıl bulaşır sorusuna verilmesi gereken cevap aslında pire beslenimi için kana ihtiyaç duyduğu için ve Dünya’nın her bölgesinde her türlü canlının üzerinde bulunduğu için evimizde pire görülmesi oldukça doğaldır. Özellikle evde evcil hayvan besliyorsak evde pire görülme riski daha da artacaktır.

Pire ile mücadele etmek oldukça zordur çok hızla üredikleri ve çoğu ilaçlardan etkilenmedikleri için evde pire görülmesi durumunda böcek ilaçlama servisleri ile görüşüp pire ilaçlama konusunda mutlaka destek alınmalıdır.

Leave a Reply