Pire İlaçlama Ne Kadar Etkili

Kan emerek beslenen eklembacaklılar olan pireler, güçlü arka bacakları ile çok yükseğe sıçrayabilen böceklerdir. Boyu ile zıpladığı mesafenin oranlanması, bu böceklerin dünyanın en yükseğe sıçrayabilen canlıları olduğunun ortaya çıkmasına neden olur. Birçok canlını üzerinde konaklayabilen ve kan emerken mikrop bulaştıran bu eklembacaklılardan kurtulmanın kesin yolu ise pire ilaçlama uygulamalarının düzenli yapılmasıdır. Tüm araştırmalara rağmen günümüze dek pire ilaçlama haricinde etkili olabilen bir yöntem geliştirilememiştir. Pire ilaçlama, pire sorunundan kurtulmanın en iyi, en etkili, kalıcı ve bilinen tek yoludur.

Pirelerin vücut yapısı gerek memeliler üzerinde barınmak gerekse de dış ortamlardan etkilenmeden parazit yaşamını sürdürmek için tasarlanmıştır. Bu sebepten ötürü kuş, köpek ve kedilerin üzerinde görülseler dahi çıplak el ile yakalanmaları zor ve hatta imkansızdır. Hayvanların arasında çok kolay bir şekilde dolaşan bu canlılar ortamda pire ilaçlaması yapılmaması halinde hızlı bir üreme sürecine girer ve kalabalık popülasyonlar oluşturur. Pirelerin sayısının artması hem bulaşıcı hastalıklara yakalanması riskini arttırır hem de çok daha geniş bir alandaki insanın bu sorundan etkilenmesine neden olur. Pire ilaçlama yöntemlerinde tercih edilen teknik ve ilaç, büyük oranda soruna neden olan pirelerin türüne bağlı olarak değişir. Bugüne dek biyologların 1.500’den fazla tür tespit ettiği düşünülürse, pire ilaçlama da kullanılacak ilaçların doğru seçilmesi için dahi geniş bir bilgi gerekir.

Pire ilaçlama ile bu sorundan tamamen kurtulmak için tek bir ilaçlama yeterli olmamaktadır. Bu tür ilaçlamalarda birkaç hafta sonra pire yumurtaları tekrar sorun olmaktadır. Dış ortamdaki mikropların vücuda direk damar yolu ile girmesine neden oldukları için pireler çok çeşitli hastalıkların bulaşmasını sağlayabilir. Kanı emerken insan bedenine geçen virüslerin neden olduğu hastalıklar, ciddi sağlık problemlerine dönüşebilmektedir. Kuşlar ve kedilerde olduğu gibi köpeklerde de görüldüğü için evcil hayvanı olan her insanın mutlaka pire konusunda dikkatli olması gerekir. Pire yumurtalarının sokaktan eve getirilmesi bu yumurtaların evcil hayvanlara yapışarak aktif hale geçmesine ve birkaç hafta sonra erişkin hale ulaşan pirelerin tekrar sorun yaratmasına neden olabilir.

Leave a Reply