Köpek Piresi

Köpek piresi halk arasında en çok bilinen pire çeşitleri arasında en baş sıradadır. Adından da anlaşılacağı gibi köpeklerin üzerinde yaşayanları da olduğu gibi fare ve diğer yaban hayvanların üzerinde de görülebilen köpek piresi canlıdan canlıya geçiş sağladığı için bir çok hastalığın bulaşmasına da sebep olmaktadır.

Yapı itibari ile köpek piresi kedi birilerinden daha gelişmiştir. Boyutları 8 mm ile 10 mm arasında değişiklik gösterirken renkleri koyu kahverengidir. Yumurtlama yöntemi ile çoğalan köpek piresi yumurtalarını bulunduğu canlının üzerinde bırakıp beslenmek için kendilerine yeni canlı ararlar. Köpek haricinde fare, tavşan, keçi, tilki, koyun ve insanlarda da görülebilen pire çeşitlerindendir.

Köpek piresi hemen hemen her canlıdan beslenebildiği için oldukça tehlikelidir. Pireden korunma yollarının başında evinizdeki canlıları veteriner tarafından önerilen pire ilaçları ile arındırıp sonrasında böcek ilaçlama firmaları ile görüşüp pire ilaçlama konusunda uzman sağlık bakanlığı onaylı bir ilaçlama şirketi ile anlaşmaktır.

Leave a Reply