Kene İle Müdadele Yolları

Kene kan ile beslenen hayvan üzerinde bulunan 3-8 mm arasında boyutları olan zararlı bir canlıdır. Genelde hayvan barınakların da, sokak hayvanların da, yeşilin bol görüldüğü yerlerde bulunan bu canlılar beslenmek amacı ile otların üzerine tırmanır ve o bölgeden geçen insan ya da bir hayvana zıplayarak geçiş yapar ve beslendikçe büyür.

Köpek gibi hemen hemen her hayvanda görülen kene fark edilmeden eve yerleşirse yumurtlama yöntemi ile çoğalabilir. Mikrobu ile çok hasta edenleri olduğu kadar zararsız olanları da vardır. Ama kenenin zehirli olup olmadığını bilmediğimiz için kene ısırması durumun da en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Keneson zamanlarda insanların korkulu rüyası olmuştur. Keneler ölümcül olan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığını insanlara bulaştırmakta ve çok canlar almaktadır. Eklem bacaklılardan olan kene, üstten ve alttan basık bir yapıdadır. Kenelerin karnı şişene kadar kan emebilmesi için esnek bir yapıya sahiptir. Keneler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını çalılık ve yeşilliklerin üzerine bırakan kenenin yavruları yumurtadan çıktığında bacakları 6 tanedir ve bu zamanla ergin olduklarında 8 e tamamlanır.

Öncelikle önemli olan özellikle kırsal kesimde yaşayan ya da piknik için ailesi ile birlikte giden insanlar kıyafetlerine ve kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Dışarıda satılan vücuda sürülen kene kaçırmak için yapılan losyonlarından çok aşırı etkisi olmasa da önlem almak için kullanılmalı.Eğer pikniğe gideceksiniz çok kısa pantolon giyilmemeli ayaklar çıplak gezilmemeli mümkünse açık renk (beyaz) kıyafetler giyerseniz kene üstünüze geldiğinde fark edebilme olasılığınız olur.Ayağınızda mutlaka ayakkabı olmalı ve pantolon paçalarını da mutlaka çorabın içine koyarsanız bacağınıza tırmanmasını engelleyebilirsiniz.Eve geldiğinizde bütün kıyafetlerinizi çıkarıp mutlaka bir aile ferdi ile birlikte vücudunuzu detaylıca kontrol etmelisiniz.  Özellikle koltuk altı, kulak bölgesi, boyun bölgesi, eklem yerlerinin çevresi detaylıca kontrol edilmelidir.

Eğer bene benzeyen ufak böceklerin görülmesi durumunda en kısa sağlık kuruluşuna gidilmeli ve keneyi tek başına çıkarmak için müdahale edilmemelidir aksi takdirde bütün emdiği kanı zehri ile kusabilir.

Kenehayvanlar üzerinde özellikle hayvan barınaklarında koyun, keçi, sığır, köpek, kedide bulunur. Ayrıca yeşilliğin ve çalılığın çok olduğu yerlerde de bulunurlar ve böylelikle insanlara, evlere gelerek yaşarlar. Keneler çok zararlı canlılar olduğu için muhakkak kenelerin bulunduğu alanlara kene ilaçlaması yapılması gerekmektedir. Kene ilaçlaması bireysel yapabileceğimiz kolay bir işlem değildir. Bu yüzden kene ilaçlaması için işinde uzman ve yasal bir firmadan yardım alınmalıdır. İlaçlama firmasından kene ilaçlaması için gelen ilaçlama elemanları itina ile alanlarınızı ilaçlar ve sizlere gerekli olan tüm belgeleri bırakır.

Leave a Reply