Kalorifer Böceği

Kalorifer böceği yumurtaları paket içerisindedir.Her paketin içerisinde 35-45 alman hamamböceği yumurtası bulunur. Kalorifer böceği yumurtalarının paketi 0.7-0.8 cm dir. Alman kaloriferböceği dişisi ömrü boyunca 7 yumurta paketi bırakır. Yumurtalar çatlayıncaya kadar paket abdomende taşınırlar. Yumurtalar çatladıktan sonra uygun bir yere bırakılır. Kalorifer böceği yumurtaları 20-25 derece sıcaklıkta 30 gün içerisinde açılır. Ergin alman kalorifer böceği dişisi çıkan nimflerle ilgilenir. Kalorifer böceği nimfleri diğer kalorifer böceği nimflerinde olduğu gibi önce beyazımsıdır.Sonra koyulaşmaktadır. Nimflerin gelişme süresine sıcaklık etkide bulunur.

Kalorifer böceği nimf dönemi 20 derecede 180 gün, 30 derecede 40 gün sürmektedir. Ergin Kalorifer böceği ömrü sıcak yerlerde 3-4 ay serin yerde 5-8 ay kadar sürer.

Kalorifer böceği kanatları gelişmiş olasına rağmen tehlike anı dışında pek uçmazlar. Kalorifer böceklerinin bu türü daha çok rutubetli ve sıcak yerleri severler. Alman kalorifer böceğinin beslenmesi ve su içmesi diğer türlerden daha muntazam olduğu için mutfaklarda daha çok bulunurlar. Kalorifer böceği erkeğinin abdomeninin sonunda cerci denen çıkıntılar vardır. 1.5-2 cm boyunda, koyu sarımsı, koyu bal veya kahverengidirler.

Leave a Reply