Jel İlaçlama

Jel ilaçlama yalnızca hamam böceği türleri arasında yer alan kakalak, kalorifer böceği, karafatma gibi haşerelere karşı uygulanabilen bir yöntemdir. Kapalı alanlarda, bu haşerelerin yoğun olarak görüldüğü alanlara enjektör ile noktalama şeklinde uygulanan jel ilaçlar, hamam böceklerinin, ilacı tüketerek ölmesini sağlar. Ortamdaki haşere yoğunluğuna bağlı olarak uygulanabilen jel ilaçlama işlemi için; uygulama yöntemi büyük önem arz eder. Mutfak ve banyo dolapları, kapı aralıkları ve pencere pervazları içerisine uygulanan jel ilaçlar, kalite bazında da son derece önemlidir. Hamam böceği ile mücadele için etkisi düşük olan jel ilaçlar, bu haşereleri yok etme konusunda yeterli olmayacaktır.

Jel ilaçlama metodu, genellikle kapalı tutulması zor olan alanlar ile bu haşerelerin çok fazla yoğun olmadığı alanlarda yapılmaktadır. Ev, iş yeri, ofis, fırın, restoran gibi alanlarda uygulanabilen bu yöntem, hamam böceğine karşı kesin etki göstereceği gibi; alana yeniden girişe karşı da önlem oluşturacaktır. Hamam böceğinden kurtulmak için yapılan jel ilaçlama yöntemi, sıvı ilaçlara ek olarak yapılabileceği gibi; yalnızca jel ilaçlar kullanılarak da uygulama yapılabilmektedir. Çok hızlı şekilde çoğalan ve her alanda görülebilen hamam böceğinden kurtulmak için bazı durumlarda sıvı ilaçlar yeterli olmayabildiğinden, hem sıvı hem de jel uygulama birlikte yapılabilmektedir.

Özellikle havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, hızla çoğalan hamam böceğine karşı koruma sağlamak için, bu haşerelerin görülmediği alanlarda dahi önlem olarak jel ilaçlama yaptırmak gereklidir. Çok hızlı şekilde yayılan ve bir alandan diğerine kolaylıkla geçerek, bulunduğu alanı kısa zamanda sarabilen bu haşerelere karşı yapılan böcek ilaçlama uygulamaları için Sağlık Bakanlığından onaylı olan büyükçekmece ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir. Bireysel olarak yapılan uygulamalar ile yok edilemeyen hamam böceğinden kurtulmak için kaliteli haşere ilaçları kullanan ve profesyonel şekilde işlem yapan böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır. Kalitesiz ilaçlar ile yapıldığında, haşerelere karşı etki sağlayamadığı gibi sağlıksal sorunlara da yol açan ilaçlama uygulamaları için hizmet alınacak firma konusunda dikkatli davranmak ve güven arz etmeyen firmaları kesinlikle tercih etmemek gereklidir.