Fumigasyon

Fumigasyon tekniği, sıvı böcek ilaçları yoluyla yapıldığı gibi, kapalı ya da açık alanlarda profesyoneller tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Özel ilaçlama araçları ve fumigant kullanılarak yapılan bu işlem, haşere ve kemirgen sorunlarına karşı en etkili çözüm yöntemlerinden biridir. Özellikle haşere ve kemirgenlerin yoğun olarak görüldüğü alanlarda uygulanan fumigasyon ilaçlama; ev, iş yeri, gemi, fabrika gibi alanlar ile tarla, sera ve park gibi açık mekanlarda da uygulanabilir. Sıradan böcek ilaçları kullanılarak yapılması son derece tehlikeli olan fumigasyon için, kaliteli ve etkili ilaçların kullanılması şart olduğu lisanslı ve sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmayacağı tasdiklenmiş ilaçların kullanılması gereklidir.

İlaçlama makineleri kullanılarak gerçekleştirilen fumigasyon yöntemi, buharlama tekniği ile yapılan haşere mücadelesine verilen genel addır. Haşere ilaçları bu yöntem ile uygulamanın gerçekleştirildiği alanın tüm noktalarına yayılım gösterirken, ortamdaki zararlı bakteri ve mikropların da yok edilmesini sağlar. Dezenfekte özelliği sağlayan bu ilaçlama yönteminde, alanın uygulamadan sonra belirli bir süre kapalı tutulması gereklidir. Zira ilaçlar, buhar şeklinde tüm alana yayıldığından, çökme ve yayılma süreci boyunca alanın hava almaması gereklidir. Ortalama olarak 2-3 saat süren bekleme sürecinden sonra, ortam iyi bir şekilde havalandırılmalı ve sık kullanılan alanların dışındaki bölgeler için detaylı bir temizlik yapılmamalıdır. Pire, hamam böceği, karınca gibi haşerelerin yumurtaları son derece dayanıklı olduğu için ilaçtan etkilenmeme özelliğine sahiptir. Bu nedenle fumigasyon uygulamasından sonra; dolap altı, kanepe arkası gibi alanların ıslak bezle silinmemesi gereklidir. Temizliğin bir hafta kadar ertelenmesi yumurtadan çıkacak haşereleri de yok edeceğinden, uygulamanın kalitesi ve garantisi bakımından net sonuç alınır.

Maske, özel ilaçlama giysisi gibi ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen fumigasyon yöntemi ile böcek ilaçlama işleminde, ilaçların doğrudan solunması zehirlenmeye dahi yol açabileceğinden, uygulama sırasında alanın boşaltılması şarttır. Tüm kapalı ve açık alanlarda uygulanabilen bu işlem için, boşaltılması mümkün olmayan, hastane ya da sağlık merkezleri gibi alanlarda farklı ilaçlama teknikleri ile uygulama yapılır. Ciddi ve profesyonel bir biçimde uygulanması gereken böcek ilaçlama işlemleri için Sağlık Bakanlığının onayına haiz olan fumigasyon firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.