Büyükçekmece Akrep Korkusu

Haşere Kontrol ve İlaçlama konusunda ev, işyeri ve açık alanlarda bu güne kadar var olan haşere sorunun çözmek veya önlem ve koruma amaçlı ilaçlama hizmeti veren servislere bu günlerde ilginç ve alışılmamış bir Emlak danışmanlığı talepleri geliyor.

Belli dönemerde değişkenlik gösteren haşere sorunlarında sonbahar çıkışı ve kışın gelmesi ile birlikte artan şikayetler arasında olan akrep sorunundaki geçen yıllara göre artış göstermesi İstanbulda bazı vatandaşlarımızda panik yarattı.  Ev alırken yapılan araştırmaların arasına evin bulunduğu bölgenin bazı haşereler için sorunlu bölge olup olmadığı yapılan araştırmalar arasına girdi.

Büyükçekmece bazı bölgelerinde ev almak isteyenler Haşere Kontrol Servislerini arayarak satın alacağı evin bulunduğu bölgede  Akrepler sorunu olup olmadığını ve bu akreplerin türü ve insanlara zararı hakkında bilgiler alıyorlar.  Tarafımıza gelen servis talepleri içinde alınacakk konutu ve çevresini çok beğendiklerini fakat bölgede akrep sorunu olduğu için kararsız kaldıklarını söyleyip bölgede keşif yapmamız için yardım talebi karşısında müşterimize hazırladığımız raporu burda özetle paylaşmak istiyoruz.

Büyükçekmece Haşere kontrol servislerinden yapılan ilaçlama talepleri arasında en çok Akrep ilaçlama mücadelesi geldiği doğrudur.  Fakat bu güne kadar sağlıklı bir insanı hayati tehlikeye sokacak bir akrep türüne rastlanmamıştır.

Yanda resmi görülen Euscorpius (Euscorpius) carpathicus – Karpat Akrebi İstanbulda sık görülen akrep türü olup Kendisine saldırı olduğunu hissetmediği taktirde insanlara karşı sadırganlığı yoktur.

Akrebi farketmeden çıklak ayakla üzerine basmak, buluduğu yere farketmeden oturmak, veya ayakkabı içine girdiğinde görmeden ayakkabı giymek gibi durumlarda kendisine zarar verileceğini düşünerek saldırganlaşabilir.

Akrep sokmasını herkes hissetmeyebilir bazen hiç algılamadığınız gibi bazan düşük voltajlı elektrik çarpması gibi hissederiz.  Bahsettiğimiz  Euscorpius (Euscorpius) carpathicus – Karpat Akrebi Halk sağlığı açısından pek önemli değildir sadece bazı insanlarda etkili reaksiyonlar görülebilir.

Leave a Reply