Böceklerden Korunma

Gerek iç mekanlarda gerekse dış mekanlarda; birçok sağlık problemine yol açan; kirli ve pis alanlarda gezindikten sonra, yaşam alanlarına bakterilerin yayılmasına neden olan böceklerden korunmak, sağlık açısından oldukça önemlidir. Bakteri ve mikropların en etkin vektörleri arasında yer alan ve solunum yolu hastalıkları, deri enfeksiyonları, alerjiler ve zehirlenmelere neden olan böcekleri yok etmek için en etkili mücadele şekli ilaçlama yaptırmaktır. Gider böceklerinin yaydıkları mikroplar, yüzlerce hastalığa doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olurken; parazit haşereler, virüsleri insan vücuduna enjekte ederek, salgın hastalıkların bulaşmasın yol açar. Bu nedenle zararsız olarak görülen haşereler dahi, birçok sağlık sorununu tetiklemekte ve ciddi problemler yaratmaktadır. Dolayısıyla zararlı canlılardan korunmak için böcek ilaçlama yaptırmak şarttır.

Kalorifer böceği, hamam böceği, gümüşçün ve karınca gibi haşerelerden korunmak için dışarıda yiyecek bırakılmaması ve özellikle yaz aylarında, duvar ya da kapı aralıklarından girebilen bu haşerelerin giriş yollarının kapanması önlem sağlar. Ancak böceklerden korunmak için bireysel önlemler her zaman yeterli olmayabilir. Temiz ya da pis tüm alanlarda dolaşabilen ve hızlı bir şekilde hareket eden haşerelerden tamamen korunmak neredeyse imkansızdır. Kısa sürede kapalı alanları istila edebilen ve bahçe, tarla gibi açık alanlarda bitkilere ve mahsullere ciddi zararlar vererek maddi kayıplara yol açan böceklerden korunmak için düzenli olarak ilaçlama yaptırmak büyük yarar sağlar.

Haşere ilaçlama uygulamalarının özellikle haşerelerin üreme dönemi olan ilkbahar aylarında yapılması daha yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra haşere girişinin çok sık olduğu alanlarda ilkbahar ve sonbahar aylarında düzenli olarak ilaçlama yaptırmak tüm yıl boyunca koruma sağlar. Böceklerden kurtulmak için bireysel önlemler, çoğu zaman yetersiz kaldığı gibi, böceklerle bireysel mücadele de sağlık açısından sakıncalara yol açabilmektedir. Bu nedenle haşerelerden korunmak için profesyonel firmalardan yardım almak ve Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ilaçlar kullanan firmalara kesinlikle itibar etmemek gerekir. Ciddi zehirlenmelere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilen basit ilaçlama uygulamaları, maddi zarara da neden olmaktadır. Dolayısıyla haşereler ile mücadele için yardım alırken, iyi araştırma yapılmalı ve amatör firmalardan yardım alınmamalıdır.

Leave a Reply