Akrep Zehirli Midir?

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. Türüne göre siyah, sarı, kahverengi ve mavi olabilir. Böcekler ve haşereler ile beslenirler. Genelde taş duvar deliklerinde, bina, ev, mutfak ve banyolarda, depo, moloz yığını gibi yerlerde yuvalanırlar.
Yuva yapmak ve yiyecek bulmak için binalara yaklaşırlar ve evlerin balkon, banyo ve mutfaklarına girerler. Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde yuvalarında geçirirler, geceleri aktiftirler. Çok zehirlidir ve öldürücüdürler. Kendilerini koruma altına almak amacıyla saldırılar. İnsanlarda hayati tehdit oluştururlar.
Akrep zehirli midir sorusuna cevap olarak tek kelime ile evet cevabını verebiliriz. Dünya’da birçok türü olan ve Akreplerin beslenebilmesi için taşıdığı zehre ihtiyacı vardır. Bunun sebebi ise çok basittir. Akrep karnı acıktığı ve avını göze kestirdiği an taşıdığı bu zehir ile avını etkisiz hale getirecektir. Etkisiz hale getirdiği takdirde kolayca beslenebilir.

Ve bilinmelidir. Yeryüzünde yaşamını sürdüren bütün Akrep çeşitleri zehirli ve tehlikelidir. Çöl ortamında yaşayan akrepler türlerine göre çeşitlilik arz eder. Çünkü su tüketimine karşı zehir dereceleri oluşmaktadır. Az tüketimleri fazla zehirli olmalarına sebeptir. Türkiye’de zehirli Akrep türlerinin en çok görüldüğü il Adıyaman ve Mardin’dir.

İnsanlarda ise Akrep sokması,
Akrebin kendisini koruma içgüdüsü ile karşı atağa geçmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. İnsanlara salınan zehir sonrası felç hatta öldürücü sonuçlar doğurabilir.
Daha çok yağışlı havalarda ortaya çıktığını söylediğimiz Akrep ve türleri bu ortamlarda avını kolayca yakalayabilmektedir. Akrep için mühim olan karnını doyurabilmesidir. Akreplerde üreme çift eşeylidir ve dişi akrepler döllendikten sonra yumurtalarını sırtındaki özel bir bölüme saklar. Akrep yavruları belli evreleri dişi akrebin sırtında tamamlar. Sonrasında ise dişi akrep sırt kabuğunu açarak yavrularını dışarı çıkarır. Küçük Akrepler toplu yaşamayı seveler büyük akrepler ise yalnız yaşama taraftarıdırlar. Bir dişi akrep 100’e yakın yavru taşıyabilir.
Akreplerde diğer haşere gruplarında olduğu gibi baş antenleri yoktur sadece ayakları üzerinde bulunan radarlar sayesinde avını bulup yakaladığını söyleşmiştik. Ufak ya da büyük titreşimleri, en ufak bir sesi ve hareketi algılayabilir ve kendilerini hazırlayabilirler. Karınları aç ise zehirlerini ortaya çıkarırlar ve eğer avını görmüş yakalama düşüncesi mevcut ise mutlaka zehrini hazırlayarak pusuya yatar.
Çölde yaşayan akrepler bu radar sistemi sayesinde çok uzak mesafedeki karıncanın ayak seslerini dahi algılar ve karıncanın nerede olduğunu yönünü mesafesini hesaplayabilirler. Akrepler renk olarak değişik renklerde olabilmektedir. Bu onun beslenme ve yaşam alanına bağlı olarak değişir. Bazı akrepler siyah, bazıları kırmızı renktedirler, yavru akrepler ise beyaz renklidir.
Akrepler zehirlidir en çok zehirli olan türü de siyahtır. Akrep türlerinin hepsinin zehirli olduğunu bilmekteyiz. Fakat siyah ve kırmızı renkteki akrepler çok aşırı derecede zehirli ve hatta öldürücüdür.

Akrep zehirlidir ve akrep sokmasından sonra birçok sağlık sorunu yaşanabilir. Ölümcül sonuç çıkarması da bunlardan biridir. Ve akrep sokması sonucu en yakın hastaneye gidilmelidir.


Ciddi sağlık sorunları oluşturmaması için Akrep sokmalarına karşı önlemler alınmalıdır. Önemli ve ciddi bir ilaçlama sonrası ve bunun takibi ile tehditleri en aza indirgemek gerekmektedir.

Leave a Reply